LINDY HOP

Lindy Hop dansını kısaca açıkladığımız video için tıklayınız

1920’li yılların sonunda ortaya çıkmış olan Lindy hop, New York’un Harlem bölgesinde caz müzikle yapılan bir Afro-Amerikan sokak dansı olarak doğmuştur. Cazın altın çağı olarak adlandırılan bu dönemde, Luis Armstrong, Ella Fitzgerald, Django Reinhardt, Duke Ellington, Count Basie gibi müzisyenlerin, Big Band adı verilen orkestraları eşliğinde, dans ve balo salonlarında yapılan dans türüdür. Özellikle Savoy adlı balo salonunda yapılan Lindy hop yarışmaları, döneme hakim olan cinsiyet ve ırk ayrımcılıklarının ötesine geçen özgür ve eşitlikçi ortamıyla döneme damgasını vurmuştur.

Kökleri Charleston, Breakaway, Texas Tommy ve Cakewalk gibi diğer siyah Amerikan danslarına dayanan Lindy hop, sonraki yıllarda karmaşık olan ritmlerin sadeleştirilmesi ve farklı müziklere uyarlanması ile ortaya çıkan Boogie Woogie, Rock’n’Roll, Jive, East Coast Swing, West Coast Swing gibi dansların da atasıdır. Eşli olarak yapılan ilk swing dansı olan Lindy hop, dönemin ruhunu yansıtacak şekilde, diğer dans türlerine göre, kadına doğaçlama yapabilmesi için daha fazla imkân tanır. Dönemin en ünlü dansçıları Shorty George, Big Bea, Leroy Stretch Jones, Leon James, Little Bea gibi dansçılardır. Ama Lindy hop tarihi açısından en önemli iki isim Frankie Manning ve Freida Washington’dır. Bu ikili eşli dans tarihindeki ve Lindy hop’un karakteristiği haline gelen ilk akrobatik hava hareketlerini gerçekleştirmiş ve bu konuda çığır açmıştır.

Pek çok dansçının savaşa katılmasıyla, ikinci dünya savaşı sonrası uzunca bir dönem unutulmaya yüz tutan Lindy hop dansı, 1990’lı yıllardan sonra tekrar canlanmıştır. Büyük kısmı Frankie Manning’in öğrencileri olan Al Minns, Norma Miller, Russel Williams, Pepsi Bethel, Joe Daniels gibi dansçılar Lindy hop’a yeni bir soluk kazandırmışlardır.  Günümüzde Lindy hop’un popülaritesi tüm dünyada gitgide artmaktadır. İsveç’in Herräng kasabasında düzenlenmekte olan Lindy hop festivali, her yıl binlerce dansçı tarafından akın akın ziyaret edilmektedir. İstanbul’da son üç yıldır düzenlenen “Orient Lindy Express” ve “Crossover Istanbul” festivalleri de dansçılardan yoğun ilgi görmektedir.

İzmir Lindy Hoppers olarak, İzmir’de bir Lindy hop festivali düzenlemek hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s